Content

Conference Chairs & Committees

Conference Co-Chairs

Perumal Nithiarasu, Swansea University, UK

Anne M. Robertson, University of Pittsburgh, USA

Rainald Löhner, George Mason University, USA

 

International Advisory Committee

Ferdinando Auricchio, University of Pavia, Italy

Marek Behr, RWTH Aachen University, Germany

Pablo J. Blanco, LNCC, Brazil

Elisa Budyn, ENS Cachan, France

Francisco Chinesta, Ecole Centrale de Nantes, France

Dimitris Drikakis, University of Strathclyde, UK

C. Alberto Figueroa, University of Michigan, USA

Luca Formaggia, Politecnico di Milano, Italy

Alejandro F. Frangi, University of Sheffield, UK

Thomas Franz, University of Cape Town, South Africa

Jean-Frederic Gerbeau, INRIA, France

Boyce Griffith, University of North Carolina, USA

Matthias Heil, University of Manchester, UK

Gerhard A. Holzapfel, Graz University of Technology, Austria

Kim M. Liew, City University of Hong-Kong, HK SAR

Gui-Rong Liu, University of Cincinnati, USA

Xiaoyu Luo, University of Glasgow, UK

Arnaud Malan, University of Cape Town, South Africa

Karol Miller, University of Western Australia, Australia

Marie Oshima, University of Tokyo, Japan

Daya Reddy, University of Cape Town, South Africa

Michael S. Sacks, University of Texas at Austin, USA

Bernhard Schrefler, University of Padova, Italy

João Manuel R.S. Tavares, Universidade do Porto, Portugal

Tayfun E. Tezduyar, Rice University, USA

Eleuterio Toro, University of Trento, Italy

Yuri Vassilevski, Moscow Institute of Numerical Mathematics, Russia

Mariano Vazquez, BSC-CNS, Spain

Alessandro Veneziani, Emory University, USA

Yiannis Ventikos, University College London, UK

Wolfgang A. Wall, TUM, Germany

Guowei Wei, Michigan State University, USA

Yun Xu, Imperial College London, UK

 

 

Programme Committee

Ankush Aggarwal, Swansea University, UK

Jordi Alastruey, King's College London, UK

Cristobal Bertoglio, University of Chile, Chile

Etienne Boileau, Swansea University, UK

John Brigham, Durham University, UK

Bindi S Brook, University of Nottingham, UK

Alfonso Caiazzo, WIAS Berlin, Germany

Juan Cebral, George Mason University, USA

Elias Cueto, University of Zaragoza, Spain

Luca Dede, EPFL, Switzerland

Yuan Feng, Soochow University, China

Katharine Fraser, University of Bath, UK

Alberto Gambaruto, University of Bristol, UK

T. Christian Gasser, KTH, Sweden

Michael W. Gee, TUM, Germany

Michael R. Hill, University of Nottingham, UK

Sathiskumar Jothi, Swansea University, UK

Amir Keshmiri, University of Manchester, UK

Chenfeng Li, Swansea University, UK

Chung-Hao Lee, University of Oklahoma, USA

Lucas O. Müller, LNCC, Brazil

Jonathan Mynard, Murdoch Childrens Research Institute, Australia

Franck Nicoud, University of Montpellier, France

David Nordsletten, King's College London, UK

Sanjay Pant, Swansea University, UK

Alessandro Reali, University of Pavia, Italy

Igor Sazonov, Swansea University, UK

Sergey Simakov, MIPT, Russia

Raoul van Loon, Swansea University, UK

Irene Vignon-Clementel, Inria Paris, France

Cheng Yuan Wang, Swansea University, UK

Xianghua Xie, Swansea University, UK

Yongjie Jessica Zhang, Carnegie Mellon University, USA

 

Organising Committee

Ankush Aggarwal, Swansea University, UK

Etienne Boileau, Swansea University, UK

Sathiskumar Jothi, Swansea University, UK

Chenfeng Li, Swansea University, UK

Raoul van Loon, Swansea University, UK

Sanjay Pant, Swansea University, UK

Igor Sazonov, Swansea University, UK

Cheng Yuan Wang, Swansea University, UK

Xianghua Xie, Swansea University, UK

 

Hessam Babaee, University of Pittsburgh, US

Richard Debski, University of Pittsburgh, US

Spandan Maiti, University of Pittsburgh, US

Julie Phillipi, University of Pittsburgh, US

Yoed Rabin, Carnegie Mellon University, US

David Vorp, University of Pittsburgh, US

Jonathan Vande Geest, University of Pittsburgh, US

Yongjie Jessica Zhang, Carnegie Mellon University, USA